Posouzení průběžných výsledků hlasování v anketách

19.06.2011 20:11

Souhlasili byste s vybudováním pěti věží větrné elektrárny na kopci u Arnoltic v případě, že by se investor zavázal přispívat do obecního rozpočtu stovkami tisíc korun ročně?

Přestože jsme v anketě týkající se eventuální výstavby stožárů větrných elektráren návštěvníkům nabídli na výběr hojné množství odpovědí, vyznívá anketa bezpochyby jednoznačným směrem. Hlasující si většinou výstavbu VTE v katastru našich obcí nepřejí, pohled na vysokánské turbíny s masivními vrtulemi se jim nelíbí, nedají se přesvědčit ani nezanedbatelným a pro rozpočet malé obce fundamentálním bonusem v podobě financí, které by výstavba a provoz těchto racionálních zdrojů elektrické energie přinesl. Avšak.

Měli bychom si uvědomit, jak silnou odezvu vyvolává toto téma v Arnolticích, jak víme z minulých zastupitelských zasedání a z arnoltické petice proti záměru možné budoucí výstavby VTE. V Arnolticích jsou na to téma zkrátka citliví, a proto si jistě také hlasování v anketě nenechali uniknout, na rozdíl od ostatních čtenářů internetu, a zároveň občanů našich obcí, u nichž je pravděpodobnost přečtení anketních otázek i bez vlastního hlasování vyšší.

Nedostatek ankety spatřuji v tom, že nerozlišuje varianty možné výstavby za A. v katastru Huzové a za B. v katastru Arnoltic (nebo Veveří), nikoli že není možné hlasovat k několika odpovědím najednou. Ale abychom to shrnuli, velké většině hlasujících se nelíbí podoba větrných elektráren v krajině, objektivně většina hlasujících říká NE.

Jaký druh volnočasového vyžití byste si v Huzové přáli rozšířit a zkvalitnit?

Tato anketa se zpočátku vyvíjela poměrně jasně daným směrem, vymezeným odpovědí č. 1. V poslední době se skóre začalo vyrovnávat, první varianta nicméně i nadále vítězí. Lidé více hlasují pro kulturní vyžítí, i když ze všech anket nejmenším rozdílem v poměru k významově opačné možnosti.

Veliký dluh v této oblasti spatřuji zejména v nedostatku kulturních a spolkových příležitostí pro starší a konzervativnější spoluobčany, pro seniory. Možností a druhů kulturních aktivit existuje spousta, posezení při dechovce, besedy či přednášky, exkurze či organizované výlety apod. Jest zde tedy dluh, který se promítá do výsledku hlasování mezi sportem a kulturou... Kdo by jej měl začít splácet je otázka jiná.

Ve Šternberku zjišťuje radnice prostřednictvím ankety zájem obyvatel na regulaci tzv. hlučných činností jako je např. zvuk zahradních sekaček, cirkulárek a jiných strojů. Měla by se podobná regulační vyhláška přijmout také v Huzové?

Rovněž jednoznačný průběh ankety. Domnívám se, že v podstatě jediná skupina obyvatel, která by si omezení hlučných činností o svátcích a o víkendu mohla přát, je složena z chatařů a z těch, kteří si chtějí, místo práce na zahradě a na domě, o víkendu odpočinout, nebo už jim na víkendovou práci nezbývají síly.

Projevují se zde rozdíly mezi životem ve městě a na vesnici, kdy ve městě je většinově volný čas věnován spotřebě (ať už materiálních či kulturních statků), s životem na vsi se i nadále pojí péče o užitková i domácí zvířata, péče o zahradu, o dům, pěstování a výroba domácích potravin, ať už pro vlastní potřebu, nebo jako zdroj vedlejších příjmů. O víkendu je potřeba, respektive jindy než o víkendu není většinou čas, řezat dříví na otop a do zádoby. O víkendu se pracuje. Máte jiný názor? Hlasujte tedy v anketě jinak, případně se můžete svým příspěvkem vyjádřit ve fóru.

Mělo by se v místním parku pomocí obecně závazné vyhlášky zcela zakázat venčení psů?

Zde není takzvaně co řešit. Jednoznačně ano. Zavedení obecně závazné vyhlášky se pokusím v zastupitelstvu navrhnout a prosadit (další nejbližší zasedání je naplánováno na 1. 7. 2011).

Stanislav Černý, zastupitel obce Huzová